Binance Türkiye’ye Geldi

TR Binance % 10 Komisyon İndirimi Kodu “K3549531”

Bitcoin Yatırımı

Türkiye’de Bitcoin satın almak veya Bitcoin sahibi olmak bir suç değildir, her Türk vatandaşı istediği zaman Bitcoin satın alabilir. Altın yatırımı ile Bitcoin yatırımı arasında hukuki açıdan bir fark bulunmamaktadır. Ancak regülasyonlar zamanla değişebiliyor ve bazı durumlarda Bitcoin alım-satım aracılığı yapan firmalara devletler tarafından yaptırımlar uygulanabiliyor.

Bitcoin’i yurt dışı veya yurt içi merkezli bir çok kurumdan satın alabilirsiniz.

TR Binance – Türk Lirası ile Bitcoin Alım – Satım Platformu

TR Binance Bitcoin Al

Yurt içinde kolayca Türk Lirası ile Bitcoin alıp satabilirsiniz. Dünyaca ünlü Binance firması Türkiye’de BN Teknoloji AŞ adıyla şirket halini aldı ve artık Türkiye sınırları içerisinde kullanıcılarına hizmet vermektedir. Bu durum hukuki olarak size karşı sorumlulukları olduğunu gösterir ve herhangi bir anlaşmazlık halinde Türk Mahkemelerine başvurabileceğinizin güvencesini verir. TR Binance firması Türk maliyesi açısından komisyon kazançlarının vergisini ödemektedir.TR Binance içerisinde hesap oluşturduğunuzda Binance size bir Türk Lirası hesabı açar ve anlaşmalı bankalardan 24 saat, anlaşmalı olmayan bankalardan EFT saatlerinde TRY aktarabilirsiniz. Hesabınızda bulunan Türk Lirası ile TR Binance firmasında aşağıdaki kripto ürünlerinin TRY ve USDT karşılığı işlem çiftlerinde 24 saat alım-satım yapabilirsiniz. Zaman içerisinde işlem çiftlerini artıracaklardır.- BTC, ETH, USDT, XRP, LINK, BNB, BUSD, SXP

TR Binance % 10 Komisyon İndirimi Kodu “K3549531”

Tüm borsalarda alım ve satım işlemlerinde komisyon bulunmaktadır. TR Binance firması kampanyası kapsamında “K3549531” referans kodu veya buradaki linkten kayıt olursanız yapacağınız tüm işlemlerin komisyon oranlarında % 10 oranında indirim kazanırsınız.

Crypto.com – Kripto Varlık Alım Satım ve Yönetim Uygulaması

Yurt dışı merkezli Crypto.com firmasının mobil cüzdan uygulaması aracılığı ile Bitcoin, Ethereum, Ripple ve diğer 500’e yakın kripto birimini satın alabilir, saklayabilir, satabilir veya farklı kripto cüzdanlar arasında transfer edebilirsiniz. Crypto.com, kripto ürünlerin ticari olarak kullanımını artırmak amacıyla çalışmalar yapıyor. VISA anlaşmalı kartı ile VISA’nın geçerli olduğu tüm ödeme noktalarında mobil cüzdan uygulamanızda bulunan kripto veya Dolar ve Euro gibi “Fiat” diye tabir edilen reel ekonomi ürünleri ile ödeme yapmanızı sağlıyor. İlerleyen dönemde Türkiye’de TRY ile de ödeme yapılabilmesini mümkün kılabilirler. Crypto.com üyelerine ilk kayıtlarında 1 Kasım 2020 tarihine kadar 50 USD bonus veriyor. 1 Kasım 2020 sonrasında üyeler için ilk kayıt bonusu 25 USD olacaktır. Crypto.com ve bonus programı hakkında detaylı bilgileri buradaki yazımda bulabilirsiniz. Crypto.com mobil uygulamasını cep telefonunuzdan buraya tıklayarak ve açılan sayfada e-posta adresinizi yazarak da indirebilirsiniz.

Crypto.com’un kripto borsasına da buradan ulaşabilir ve kayıt olabilirsiniz.

Kısa Kısa Bilgi

Blok Zinciri Nedir?

Merkeziyetçi olmayan “Blok Zinciri” mantığının en basit açıklaması, kayıtların birden fazla ve birbirinden bağımsız birim tarafından, kriptolu olarak tutulması ve herhangi bir birimin kayıtlarda değişiklik yapmasının imkansız olmasıdır. Blok zincirini yöneten şey bir algoritmadır, sürecin nasıl işleyeceği bilgisine algoritma sahiptir. Sistem kendi kendini yönetir, herhangi birinin sistemde değişiklik yapabilmesi algoritmalardaki istisnalara bağlıdır. Bazı algoritmalarda, algoritmayı ortaya atan kreatif ekip değişikliğe gidebilir ancak bu değişikliğin geçerli olabilmesi için, blok zincirinde kayıtları tutan birimlerin yüksek çoğunluğunun kabul etmesi gerekir, bu sürece “çatallaşma” denmektedir. Bu durum sistemin yönetiminin kullanıcılarda bulunmasının en önemli göstergesidir. Blok zinciri sisteminde her kullanıcı algoritmanın şartlarını ve değerlerini bilir, tüm kayıt defterini görebilir. Merkeziyetçi ekonomide devletler para basımına devam ederek elimizdeki kağıtların değerini düşürürken blok zinciri yönetim mekanizmasının aksine bize bilgi vermezler.

Blok Zinciri Mantığı
Geleneksel Düzen – Blok Zinciri Düzeni

Blok zinciri kayıt defteri hem kriptolu olarak işlemektedir hem de kayıtlar madenciler olarak bildiğimiz tüm Dünya’ya yayılmış birden fazla ve birbirinden bağımsız birim tarafından tutulmaktadır. Herhangi birinin kayıtta değişiklik yapabilmesi için kriptoyu çözmesi yeterli olmaz, dünyadaki tüm defterlere ulaşarak aynı anda değişikliği yapması gerekir. Kayıtlar zaman damgasına göre kriptolanması için bu işlemi aynı saniye içerisinde yapması gerekir. Bu durum blok zincirinin merkeziyetsiz yapısının verinin bütünlüğü ve tamlığı açısından sağladığı en büyük faydadır.

Örneğin, uçak bileti satış sürecini blok zincirine entegre etmek isterseniz, uçak firmasının satıştan pay yüzdesini, üretici ile tüketici arasında komisyoncu olarak görev yapan acentaların satıştan pay yüzdesini, uçak biletinin satılması için internette reklamlarını yapan reklamcının satıştan pay yüzdesini ve üreticinin satın alım için ödemesini belirlemeniz gerekir. Bu sistemin kayıtlarını tutacak olan “Madenci” denilen blok zinciri defterdarlarına da her işlem için komisyon ödemesi yapılır. Tüm bu ödemeleri blok zincirinin algoritması içerisinde belirleyebilirsiniz ve “Akıllı Kontrat” denilen sözleşmeler ile kişileri algoritmanın kullanımına dahil edebilirsiniz. Her biletin satışından tüm paydaşlara gereken yüzdeler algoritma tarafından dağıtılır, bilet tüketiciye teslim edilir ve tüm bu süreç en şeffaf hali ile blok zinciri tarafından dış dünyaya sunulur. Bu süreçte herhangi birinin sistemsel bir hata kullanması, olmayan bir bileti satması, vergi kaçırması vb konular algoritma zorunluluğu ve şeffaflık sebebiyle engellenmektedir.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2008 yılında kimliği henüz belirlenememiş Satoshi Nakamoto takma isimli biri veya birileri tarafından eşler arası elektronik nakit sistemi olarak ortaya çıkarılmıştır. Bitcoin’in çalışma yapısı ile ilgili olarak uçtan uca proje detaylarını anlatan Whitepaper dokümanını İngilizce ve Türkçe olarak okuyabilirsiniz.

Bitcoin insanlar arasında varlık aktarımını kolaylaştıran blok zinciri üzerindeki sayısal bir mülktür, basit şekilde, rakamlarla ifade edilebilen altın gibi düşünülebilir. Bitcoin tutmak için hesap oluşturabilir ve bunu başka hesaplara aktarabilirsiniz. Blok zinciri üzerindeki kayıt defteri içerisinde Bitcoin parçalarının dünya üzerindeki dağılımı tutulur ve aktarımlarla kayıt defterleri de güncellenir.

Algoritması gereği yalnızca 21 Milyon adet Bitcoin bulunabilir. Şu ana kadar 18,53 Milyon Bitcoin arza sunulmuştur ve kullanımı sürdükçe ve madenciler kayıtlarını artırdıkça 21 Milyon’un tamamı bir gün piyasaya çıkmış olacaktır. Sınırlı arza karşı artan talep Bitcoin’in fiyatını zaman içerisinde yükseltmektedir.

Her bitcoin transfer işlemi Madenciler tarafından blok zinciri kayıt defterine işlenmektedir. Hiçbir devlet, otorite, banka, kişi veya kurum, bitcoinin dağıtımı ve kayıtları üzerinde yetkiye sahip değildir. Kişiler birbirleri arasında istedikleri zaman transfer işlemini gerçekleştirebilirler. Yapılan transfer işlemleri ve cüzdan bakiyeleri dağıtık blok zinciri kayıt defteri sayesinde hiçbir zaman silinemez ve değiştirilemez. Bu durum bitcoin transferlerinin her zaman takip edilebilir olmasını sağlamaktadır. Devletlerin takip edilemez olarak görmelerinin sebebi, bitcoin cüzdanlarının anonim olmasıdır, kişi beyan etmediği sürece, hangi cüzdanın kime ait olduğu bilenemez. Ancak bir cüzdanın yaratılma anından bugüne kadar yaptığı tüm bitcoin işlemlerini herhangi bir insan kolaylıkla takip edebilir. Dünya’nın en zengin 100 Bitcoin cüzdanını burada (https://bitinfocharts.com/top-100-richest-bitcoin-addresses.html) bulabilirsiniz. Kişi açıklamasını yapmadığı sürece cüzdanın kime ait olduğunu bilmenize imkan bulunmuyor ancak cüzdan bakiyesi ile ilgili tüm işlem geçmişini tüm şeffaflığı ile görebiliyorsunuz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir