«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. 3.6 milyar dolarlık kayıp Bitcoin olayında polis soruşturmayı genişletti

3.6 milyar dolarlık kayıp Bitcoin olayında polis soruşturmayı genişletti

exit-480x320-1

Güney Afrika’da yeri yerinden oynatan ve dünyada da büyük ses getiren dolandırıcılık olaylarından biri de 2021’in Nisan ayında Amir ve Raees Cajee adlı iki kardeşin kendi kurdukları borsanın içini boşaltmalarıydı.

Bitcoin en tepedeyken…

Hatırlanacağı üzere iki kardeş, Bitcoin‘in tarihinde ilk kez 64 bin dolara çıktığı dönemde Africrypt adlı kendi kurdukları borsadaki Bitcoin’leri çalarak ortadan kaybolmuşlardı. Çalınan Bitcoin’lerin değeri de o dönem yaklaşık 3.6 milyar dolardı.

Gizemli yatırımcıdan ilginç teklif: İşin içinde kardeşler mi var?

Borsanın yatırımcıları ise olayın peşini bırakmıyorlar. Özellikle bazı yatırımcılara, Dubai’de olduğu belirtilen ve adı Pennython Proje Yönetimi olan gizemli bir şirket tarafından, çalınan fonların bir bölümünün önerildiği iddia ediliyor. Mağdurların yüzde 95’inin de şu anda Pennython’un teklifini kabul etme aşamasında oldukları belirtlirken, şirketin yöneticileriyle ilgili ya da Cajee kardeşlerin bu teklifin arkasında olup olmadığıyla ilgili net bir bilgi ise hala yok.

Güney Afrika polisinin organize suç, yolsuzluk ve diğer ciddi suçlarla mücadele kolu olan Şahinler birimi de, Johannesburg ve Durban dahil olmak üzere dört şehirde soruşturmasını yürütmeye devam ediyor.

Cajee kardeşlerin avukatı olan John Oosthuizen ise son olarak Haziran ayında yaptığı açıklamada, dolandırıcılık iddialarını reddetmiş ve borsanın, resmi açıklamada da olduğu gibi hack’lenmesi nedeniyle fonların kaybolduğunu belirtmişti. Ancak Oosthuizen bu açıklamasından 2 gün sonra da hem kardeşler hem de şirket ile olan bağlantısını artık tamamen sonlandırdığını açıklamıştı.

Kardeşlerin, fonları mikserler aracılığıyla adresleri belirlenemeyen cüzdanlara gönderdikleri tahmin ediliyor.

Güney Afrika’da son 1,5 yılda bu tür dolandırıcılık olaylarının sayısında ciddi artış yalanırken diğer büyük olay ise Mirror Trading International şirketiyle alakalıydı. Ağustos 2020’deki bu olayda da, yatırımcıların 589 milyon dolarlık kripto para fonları yok olmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Sercan Bilik Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *