«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. 4 Milyar Doların Üzerinde Bitcoin Çalan Hackerlardan Biri Türk mü?

4 Milyar Doların Üzerinde Bitcoin Çalan Hackerlardan Biri Türk mü?

100-milyon-dolar-calinti-bitcoin-harekete-gecti-btc

Kripto piyasası, ABD Adalet Bakanlığı’nın 2016 Bitfinex hackinde çalınan milyarlarca dolar değerinde Bitcoin’e el koyduğu ve davada tutuklanan 31 yaşındaki New Yorklu kadın hakkında haberlerle çalkalanıyor.

Bundan yaklaşık 1 ay önce 2016 yılındaki Bitfinex saldırısında çalınan Bitcoin’lerin uzun zaman sonra şüpheli bir şekilde hareket ettiğini haber yapmıştık. Meğer bu hareketin sebebi ABD’li yetkililerin bu Bitcoin’ler el koymasıymış. Dünkü haberimizde ABD’li yetkililerin bu çalıntı Bitcoin’leri nasıl ele geçirdiğiniz yazmıştık.

FBI’a göre, Heather Morgan ve kocası Ilya Lichtenstein, 6 yıllık süre zarfında bu çalıntı Bitcoin’leri aklamak için çeşitli yollara başvurdu. Bunlar arasında dark web üzerinde ticaretten, NFT alım-satımına kadar farklı yöntemler var. Bundan kısa bir süre önce NFT’ler aracılığıyla nasıl para aklandığını anlatan bir rapor yayınlamıştık.

Kripto suçluları, özellikle de Bitcoin üzerinden milyarlarca dolar çalanlar genelde düşük profilde kalır ve çok görünür olmayı tercih etmezler. Ancak Bitfinex’ten 2016 yılında 4 milyar doların üzerinde çalan bu hackerlar için aynı durum söz konusu değil. Ilya’nın eşi Morgan hem rap yapıyor hem bunları TikTok, Facebook, Twitter, Youtube ve Instagram gibi sosyal medya ortamlarında aktif bir şekilde paylaşıyormuş.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *