«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. ABD’de enflasyon rekor kırdı, Bitcoin yükseldi

ABD’de enflasyon rekor kırdı, Bitcoin yükseldi

ABD’de enflasyon rekor kırdı, Bitcoin yükseldi

ABD Merkez Bankası (Fed), Aralık ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Yıllık enflasyon %7, aylık enflasyon ise %0.6 oldu. Yüzde 7’lik rakam, Aralık ayındaki 39 yıllık rekoru da tarihe gömdü ve rekoru 41 yıla çıkardı. Rakamların açıklanamsının ardından Bitcoin de 44 bin doları aştı.

Dünya finans piyasalarının merakla beklediği rakamlar açıklandı ve Fed, ABD’de yıllık enflasyonun Aralık ayında yüzde 7 olduğunu resmen duyurdu. Aylık enflasyon da yüzde 0.6 olarak belirtildi. Açıklama Bitcoin ve kripto para fiyatlarında olumlu etki yarattı ve en büyük kripto para 44 bin doların da üzerine çıkmayı başardı.

1982’den bu yana en yüksek veri

Açıklanan enflasyon, 1982’den bu yana görülen en yüksek enflasyon olarak kayıtlara geçti. Rakamların açıklanmasından önce uzmanların beklediği oran da yine de %7’ydi.

Fed başkanı Jerome Powell da dün yaptığı açıklamada enflasyonu yenme konusunda kararlı olduklarını ve seviyeyi düşürmek için her şeyi yapacaklarını, Mart ayında da varlık alımlarını sonlandıracaklarını açıklamıştı.

Mart ayında faiz artışı bekleniyor

Powell’ın Mart ayında varlık alımını durduracaklarını açıklaması, faiz artırımı konusunu da yeniden tartışmaya açtı. Fed’in Aralık ayı toplantısının tutanaklarında Mart ayında faiz artırımına ilişkin değerlendirmelerin olması da dikkat çekmişti. Bu tutanakların resmen yayımlanmasından sonra da Bitcoin’de sert bir düşüş hareketi meydana gelmişti.

Açıklamanın ardından 44 bin dolara yükselen Bitcoin, haberin yazıldığı dakikalarda ise 43 bin 750 dolardan işlem görüyor.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Sercan Bilik Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *