«
  1. Anasayfa
  2. Teknoloji
  3. Araştırma Verilerine Göre Metaverse Pazarı 2030’a Kadar 678 Milyar Dolara Yükselebilir!

Araştırma Verilerine Göre Metaverse Pazarı 2030’a Kadar 678 Milyar Dolara Yükselebilir!

synthwave-outrun-planet-4k-61-3840x2160

Grand View Research tarafından yayınlanan bir rapor, metaverse pazarı hakkında önemli veriler sundu ve geleceğe dair birtakım tahminler paylaştı. Rapor, metaverse pazarının 2030 yılına kadar 678,8 milyar dolarlık potansiyel büyüklüğüne sahip olabileceğinin altını çizdi.

Grand View Research tarafından yayınlanan araştırma verileri, metaverse pazarının 2030 yılına kadar 678,8 milyar dolar değerinde olabileceğini gösterirken. 2021’de bu veriler 38,85 milyar dolar olmasını tahmin ediyor ve on yıl içinde beklenen bileşik yıllık büyüme oranı (CAGR) %39,4 oranında yer alıyor.

Rapordan yer alan tahminler, şu an oldukça hareketli olan metaverse pazarıyla uyumlu görünüyor ve endüstride yer alan birçok kişi, bunun ileriye dönük eğlence ortamının önemli bir parçası olacağına inandıklarını belirtiyor. Rapor, AR, VR ve MR’nin büyümesiyle birlikte dijital dünyanın İnternet üzerinden evriminin metaverse’nin genişlemesini destekleyeceğini belirtiyor.

Konuya ilişkin örnekler ise; Fortnite, Roblox, Minecraft’ın yanı sıra Decentraland ve The Sandbox’ın merkezi olmayan projeler olarak paylaşıldı. Bunların tümü geniş kullanıcı tabanlarına sahip durumda ve toplu olarak 600 milyonu aşan aktif aylık kullanıcıya sahip olmaları da oldukça dikkat çeken bir detay.

Firma, dijital varlıklara yönelik artan talebi ve genişleyen B2B ve B2C fırsatlarını metaverse pazarının itici güçleri olarak yorumladı. Bununla birlikte, dünya giderek dijital hale geldikçe siber saldırıların büyük bir endişe kaynağı olacağı da raporda yer aldı.

Metaverse Pazarı Yükselişe Başlıyor Olabilir mi?

Meta ve Microsoft gibi pek çok teknoloji şirketinin kaynaklarını metaverse geliştirme bölümlerine aktardığı bir ortamda, bu tür tahminleri görmek şaşırtıcı değil elbette. Analistler, şirketler büyük hayranlarıyla etkileşim kurmak için yeni yollar yaratmaya çalıştıkça, alanı bir gelişme alanı olarak görüyorlar.

Örneğin, Disney de pazara katılıyor ve potansiyel olarak metaverse’de bir eğlence parkı inşa edebilir gibi görünüyor. Bu arada Microsoft, Activision Blizzard’ı satın aldı ve sektördeki teklifini artırmak için geniş IP kataloğunu kullanmayı düşünecek.

Ancak, NFT’ler ve metaverse için bazı yeniliklerin azalmaya başladığı gerçeği de bir yanda dikkat çekiyor. Bu ayın başlarındaki Google Trendler verileri, alana olan ilginin düştüğünü gösteriyor. Ancak metaverse şirketleri yeni gelişmeleri duyurursa bu çok iyi değişebilir.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *