«
  1. Anasayfa
  2. Kripto
  3. Biden’ın İmzaladığı Kararname Kripto Paralar için Ne Anlama Geliyor?

Biden’ın İmzaladığı Kararname Kripto Paralar için Ne Anlama Geliyor?

Joe Biden

ABD Başkanı Joe Biden tarafından yaklaşık bir aydır imzalanması beklenen kararname nihayet yürürlüğe giriyor. Kripto para toplulukları bu kararnameyi büyük ölçüde olumlu karşılamış olsa da Minnesota Kongre Üyesi Tom Emmer, kripto para topluluklarını uyararak, gözlerden kaçırmış olabilecekleri bazı detayları paylaştı.

Satır Aralarında Eksiklikler Var

Bu kararname Amerika Birleşik Devletleri’nin kripto para birimleri ve diğer dijital varlıklar için alacağı pozisyonu gösteren önemli bir nitelik taşıyordu. Biden’ın kararnamesi, çeşitli federal kurumların CBDC geliştirmelerine aciliyet getirmelerinin yanı sıra tüketicilere yönelik potansiyel faydaları ve riskleri de göz önünde bulundurarak, gelişmekte olan piyasalar üzerinde çalışmalar yapmaya davet etti. Emir, inovasyon söz konusu olduğunda ABD’nin rekabet üstünlüğünü korumak istediğini açıkça ortaya koyuyor. Bitwise’ın Baş Yatırım Sorumlusu Matt Hougan, CNBC’de katıldığı bir röportajda, yapılacak işlerin hala çok fazla olsa da ABD’nin kripto için gerçek bir düzenleyici rejim oluşturmak için ilk ve önemli bir adımı attığınının altını çizdi.

Bununla birlikte, ABD’li kongre üyesi Tom Emmer, “satır aralarını okursanız” yeni düzenlemelerin olumlu katkıları olsa da, endişelerin de olduğunu belirtmek için Twitter’da paylaşım yaptı. Tom Emmer, tüm yürütme düzeninde merkeziyetsizleştirmeden bahsedilmediğinin altını çizdi. Bu özelliğin kripto geliştirmenin temel nedenlerinden biri olduğu göz önüne alınırsa, bu maddenin eksikliği büyük bir soru işareti yaratıyor.

Tom Emmer, merkeziyetsizleşme kavramının aracıları ortadan kaldırdığını ve Amerikalıların “geleceklerine karar vermelerine” olanak tanıdığını belirtti. Emmer, bu ihmalin, hükümetin merkeziyetsizleşmeye öncelik veren dijital varlıklar için olumlu politikalar oluşturacağına dair güven uyandırmadığını düşünüyor. Emmer ayrıca CBDC’ler hakkında da benzer endişelerini dile getirerek, gizlilik gibi konulara öncelik vermeyen bir CBDC’nin “başlangıçtan uzak” olacağını belirtti.

Kripto Kararnamesi, CBDC’leri incelemek için kurumlara ‘en yüksek aciliyeti’ yerleştiriyor. Açık, izinsiz ve özel olmayan potansiyel bir ABD CBDC’sinin herhangi bir sağduyu analizi, fikrin tamamen bir başlangıç ​​olmadığını ve Amerikalılar için bir kötülük olduğunu aydınlatacaktır” notunu paylaştı.

SEC Yok Sayıldı!

Tom Emmer ayrıca SEC’in yürütme emrinin dışında tutulduğunu da belirtti. Ancak bu, kongre üyesi tarafından memnun olduğu bir gelişme olarak yorumlandı. Emmer, “SEC Başkanı Gensler, geçtiğimiz yılı kamuoyuna açıklama ve yaptırım eylemleriyle verimsiz düzenlemeleriyle kripto yenilikçilerini ve girişimcilerini korkutmak için harcadı” açıklmasını yaptı.

Kararnamenin açıklanması sonrası ortaya çıkan heyecan, piyasalara da net bir şekilde yansıdı. Kararnamenin ayrıntılarının sızdırılması, Bitcoin’in %9,5 artışla 42 bin doların üzerine çıkmasıyla birçok kripto varlığının ortalama %7,5 artmasıyla sonuçlanmıştı.

Kongre Üyesi Tom Emmer, incelemesini “küresel sahnede teknoloji ve ekonomik liderliği sürdürmemiz çok önemli” sözleriyle tamamladı. Minnesota temsilcisi, ABD’deki kripto topluluğunu desteklemek için diğer yasa koyucularla birlikte çalışmaya kararlı olduğunu bir kez daha belirtti.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *