«
  1. Anasayfa
  2. Piyasa
  3. Binance CEO’su Zhao, 2022 için beklentilerini yazdı

Binance CEO’su Zhao, 2022 için beklentilerini yazdı

changpeng-zhao-480x320-1

Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun, Fortune India için yazdığı ve 2022’de de kripto para adaptasyonunda büyük yükseliş beklediğini belirttiği yazısında kullandığı ifadeler şu şekilde:

“Kripto paralar, finans endüstrisini etkilemeye devam edecek”

Kripto para endüstrisi 2021 yılında kayda değer bir büyüme yakaladı. Bitcoin rekor kırarken, altcoin‘ler de ona eşlik etmeye başladı. Ethereum, Dogecoin ve Shiba Inu gibi kripto paralar da ciddi bir ilgi çekme seviyesine ulaştılar. Kripto paraların kitle halinde adaptasyonu bence tüm hızıyla devam ediyor. Özellikle bu sene keşfedilen fan token’lar ve oyun token’larına olan ilgi de sürecek diye düşünüyorum.

Nasscom raporuna göre, Hindistan’da kripto-teknoloji piyasası 2030 yılı itibariyle 241 milyon dolara ulaşacak. Burada oluşması beklenen yeni iş kolları, 877 bin kişiye iş yaratacak. Perakende yatırımcıların kripto paralara yatırımlarının seviyesinin ise 2030’da 15.6 milyar dolar olması bekleniyor. Rakam şu anda 6.6 milyar dolar.

“2022 için beklentiler…”

Geleneksel ve kripto para odaklı girişim şirketleri (VC’ler) şu anda büyük yatırımlar yapıyor. Fonlar, özellikle finansal destek gerektiren yeni gelişen sektörler için inovasyonu teşvik ediyor. Yaşanacak birçok yenilik, kullanım alanlarını ve ulaşabilirliği artırmanın yanında, kripto paraların kitleler tarafından kabulünü de kolaylaştıracaktır. Adaptasyon küresel seviyeye çıkacaktır. Hindistan, kripto endüstrisi girişimcileri için finansman fırsatları, bireyler için de alternatif gelir kaynakları sağlamaya devam edecektir.

Teknoloji şirketlerinin kriptoya girmesiyle beraber karşımıza daha çok çıkmaya başlayan merkeziyetsiz finans ve GameFi, şu an buzdağının görünen yüzü konumunda…Küresel kripto para adaptasyonunun 2022 yılında %5’ten %20’ye çıkması konusunda biz iyimseriz.

“Regülasyonlar ve uyumluluk”

Kripto paranın yaygın şeklilde küçük yatırımcı tarafından kabul edilmesiyle birlikte, regülasyon netliğine ihtiyaç olduğu artık görülüyor. Düzenleyici yönergeler, yatırımcıları ve projeleri suistimalden, suç faaliyetlerine bilmeden katılımdan ve hoş olmayan aktörlerin kötü niyetli eylemlerinden koruyacak kurallardır.

Kripto paralar çok yönlü kullanım alanlarına sahiptir. Para varlık, ödül token’ı, belli bir amaç için kullanılan token ve daha fazlası olabilir. Kripto ve blok zincirinin uygulanabilirliği finans endüstrisini ciddi şekilde etkiledi ve daha fazla etkileyecek.

Hindistan hükumeti onu hangi kategoriye koyarsa koysun, ülkedeki blok zinciri ve kripto alanındaki yeniliği desteklemeleri ve teşvik etmeleri hayati öneme sahiptir. Hindistan tarihinde her zaman bilim ve teknolojiye yatırım yapmış bir ülkedir. İnternete daha fazla erişim sağlayarak dijital bir toplum yaratmıştır. Ülke, blok zinciri ve kripto para alanında lider olmaya hazırlanacak seviyeye gelmiştir.

Blok zinciri, bankacılık ve finansal hizmetlerin yanı sıra arazi mülkiyeti işlemlerinin, tedarik zincirinin, tarımın ve kurumsal sürdürülebilirliğin verimliliğini de artırabilir.

“Yüksek hızda yenilikler gelecek”

Daha fazla yatırımla beraber, bu sene de 2021’e benzer bir şekilde büyük inovasyon görmeyi bekleyebilirsiniz. 2021 yılında perakende yatırımcıların büyük ilgisi sayesinde oluşan piyasa; sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, sosyal ağların kullanımı, oyun sektörü, finansal teknoloji ve daha fazlası gibi yenilikçi çabaların daha da artmasına ve gelişmesine yol açacak.

Şirketlerin kripto para alanına dahil olması konusunda şüpheye düşmeleri durumunda ise gerçek hayatta yaşadıkları sorunların kolay şekilde çözülememesi onların bu alana geçişini kolaylaştıracaktır. Yenilikçi çözümler için oluşan ortam, teşviklerin artmasını sağlayacaktır. Kripto inovasyonları 2022 yılında geleneksel ile yeni jenerasyon arasındaki boşluğu umarım kapatacaktır.

“DeFi alanında patlama!”

Merkeziyetsiz finans 2021’de büyük bir yükseliş yaşadı ve büyük ihtimalle GameFi ve SocialFi’ın ana itici olacağı 2022’de de yüksek seviyede ilgi ve inovasyon görmeye devam edeceğiz.

NFT’lerin, “kazanmak için oyna” tarzı oyunların ve metaverse’ün popülaritesi gittikçe artarken, bunlar, sadece mali kazançlara odaklanmadıkları için toplulukların değerini artırıyorlar. Bu sektör, kendi içinde çeşitlendirilmiş kalabalıklar tarafından ilgi görüyor. Bu kişiler, kimlik oluşturma, fütüristik oyun, sanal emlak, sanat koleksiyonu ve hayran kitleleri oluşturmaya ilgi duyuyorlar.

DeFi’da, özellikle karmaşık finansal araçların oluşturulması, likidite ve sermaye verimliliğinin sağlanması ve risk ile güvenliğin yönetilmesinde zorluklar devam ediyor. Sektör olgunlaştıkça burada akıllıca çözümler üretilecek ve toplulukların talepleri de karşılanacaktır.

2021’de kriptonun güç kazanması için zemin hazırlayan parlak projeler ve ortaklıklar sayesinde sektörde ciddi bir ilerleme kaydedildi. Daha büyük ve daha iyi bir blok zinciri alanına geçiş için heyecanlıyız.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *