«
  1. Anasayfa
  2. Piyasa
  3. Binance CEO’su Zhao’nun serveti, Elon Musk ve Jeff Bezos’a yaklaşıyor

Binance CEO’su Zhao’nun serveti, Elon Musk ve Jeff Bezos’a yaklaşıyor

changpeng-zhao-480x320-2

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’te kurucu Changpeng Zhao da artık dünyanın en güçlü figürleri listesine girdi.

Dünyanın 11. en zengin insanı…

Bloomberg’in haberine göre “CZ”nin net serveti 96 milyar dolar civarında ve bu rakam onu dünyanın en zengin 11. insanı yapıyor. Bloomberg’in dolar milyarderleri endeksinde, CZ’nin hemen arkasında 12. sırada Hintli dev şirket Reliance Industries’in sahibi Mukesh Ambani, 10. sırada ise 107 milyar dolarlık serveti ile Oracle’ın kurucu ortağı Larry Ellison yer alıyor.

Kripto paralar sayılmadı bile!

Bloomberg Zhao’nun servetiyle ilgili tahmininin, onun Binance’teki yüzde 90’lık hissesine dayanarak yapıldığını aktarırken, rakama CZ’nin kripto para varlıklarının ise dahil olmadığı ortaya çıktı. Dolayısıyla başarılı CEO’nun serveti, düşünülenden çok daha fazla olabilir. Servet hesaplamasının, Binance’in 2021 yılında 20 milyar dolarlık kazanç elde edilmesi ve CZ’nin de bu payın büyük oranında hak sahibi olması üzerinden yapıldığı yazıldı. Erken dönem kripto para yatırımcısı olduğu bilinen CZ’nin yüksek miktarda Bitcoin ve BNB sahibi olduğu tahmin ediliyor.

Gates ve Zuckerberg seviyesine geliyor

Zhao’nun kişisel kripto para serveti de, normal servetinin üzerine eklenirse, tahminler yaklaşık 135 milyar dolarlık bir rakamı gösteriyor. Bu da dünyanın en zengin 4. kişisi olan Bill Gates’in servetiyle neredeyse eşit. 5. Sırada ise 124 milyar dolar ile Facebook, yeni adıyla ise Meta’nın kurucusu Mark Zuckerberg bulunuyor.

“Sıralamaya takılmayın”

Twitter’ı aktif şekilde kullandığı bilinen Zhao, haberle ilgili isim vermeden kısa bir yorum yaptı ve sıralamanın önemli olmadığını söyledi:

“Sıralamaya takılmayın. Kaç kişiye yardım edebildiğinize odaklanın”

[wpcc-script async src=”https://platform.twitter.com/widgets.js” charset=”utf-8″]

Başarılı CEO, Kasım ayında Associated Press’e verdiği bir röportajda kişisel varlıklarının servetinin çoğunluğunu oluşturduğunu söylemişti.

Günde 170 milyar dolarlık işlem hacmi

Bilindiği üzere açık ara dünyanın en büyük kripto para borsası olarak görülen Binance, finansal rakamlarını açık şekilde yayımlamıyor. Şirketin günlük kripto para hacmi ise 170 milyar dolardan fazla…

1 senede adeta fırladı

Dünyanın en zengin kişilerinin kişisel servetlerini izleyen Hurun Raporu, 2021’in Mart ayında Zhao’nun 8 milyar dolar serveti olduğunu tahmin etmişti. Ertesi ay, Zhao’nun Binance’deki hissesini %30 olarak belirleyen Forbes, Zhao’nun net servetinin 1,9 milyar dolar olduğunu yazmıştı.

Ancak 2021’de kripto paraların tüm dünyada patlama yaşaması bu rakamları da tahmine dilemeyecek seviyelere çıkardı.

Kasım ayında Çin’in Caijing Dergisi de, CZ’nin servetinin 90 milyar dolar civarında olduğunu iddia etmişti.

Musk 2 ayda 100 milyar dolar ekledi!

Forbes Dergisi’ne göre dünyanın en zengin insanı 226 milyar dolarlık servetiyle Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk… İkinci sırada ise 177 milyar dolar ile Amazon kurucusu Jeff Bezos bulunuyor.

Forbes’a göre Elon Musk’ın Ekim ayındaki serveti 110 milyar dolardı ancak SpaceX’in hamleleriyle beraber Musk, sadece 2 ayda servetine 100 milyar dolar daha ekledi ve Jeff Bezos’un önüne geçerek dünyanın en zengin insanı konumuna yükseldi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *