«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Binance’den Bu Metaverse Coin’e Yatırım: “Sektöre Değer Katacağından Eminiz”

Binance’den Bu Metaverse Coin’e Yatırım: “Sektöre Değer Katacağından Eminiz”

i (81)

Dünyanın en büyük kripto para birimi borsalarından biri olan Binance, popüler oyun Axie Infinity‘nin geliştiricisinin 150 milyon dolarlık finansman turuna liderlik edeceklerini duyurdu. Binance blogunda bildirildiği üzere bu finansman turu, Ronin Bridge’deki fonları geri yüklemek için kullanılacak ve Ronin Validator Hack‘ten etkilenen kullanıcılara geri ödeme yapılacak.

Binance, Sky Mavis (Axie Infinity) için 150 milyon dolarlık finansman turuna öncülük ediyor

Binance liderliğindeki finansman turunda, Sky Mavis’in Ethereum side-chain’i olan Ronin Network‘den 622 milyon doların çekilmesiyle sonuçlanan son saldırının kurbanlarını tazmin etmek için 150 milyon dolar toplandı. Bu hamle şirketin istismardan etkilenen herkese geri ödeme yapma vaadini yerine getirmesine yardımcı olacak.

Finansman turundaki diğer şirketler arasında, teknoloji risk sermayesi şirketleri a16z ve Accel ile birlikte popüler kripto oyunu The Sandbox‘ın arkasındaki şirket olan Animoca da yer alıyordu. Kripto yatırım firmaları Paradigma ve Dialectic de katkıda bulundu.

Sky Mavis ve Axie Infinity, Ronin Network kullanıcılarının serbestçe para çekebilmelerini ve para yatırabilmelerini sağlamak için bu fonu ve bilançolarındaki havuzu kullanacak.

Bu arada, kullanıcıların Ethereum’dan oyuna varlık aktarmalarına izin veren Ronin köprüsünün denetimlerden ve güvenlik güncellemelerinden geçene kadar tam olarak faaliyete geçmesi beklenmiyor. Sky Mavis’e göre bu birkaç hafta sürebilir.

Köprü tekrar kurulup çalışır duruma geldiğinde, tüm kullanıcılar fonlarını withdraw edebilecek. Sky Mavis fonları kurtarmak için kolluk kuvvetleriyle çalışırken Axie DAO hazinesinden hacklenen 56.000 ETH, yeniden tahsis edilmeye devam edecek. Fonlar iki yıl içinde tamamen geri alınmazsa, Axie DAO hazine için sonraki adımlara oy verecek.

axie infinity
Kaynak: axieinfinity

Ronin saldırısında neler yaşanmıştı?

Kripto tarihinin en büyüklerinden biri olan hack, 23 Mart’ta gerçekleşti ancak 29 Mart’a kadar keşfedilmedi.

Bir blog yazısında Ronin ekibi, bilgisayar korsanlarının fonlara iki sahte para çekme işlemi yapmak için kullanılan “güvenliği ihlal edilmiş özel anahtarlar” aracılığıyla eriştiğine inandıklarını söyledi.

Duyuruya göre Sky Mavis’in Ronin doğrulayıcı node’larının yanı sıra Axie DAO doğrulayıcı node’larının da geçen hafta kötü niyetli bir aktör tarafından ele geçirilmesinden ve boşaltılmasından sonra proje yaklaşık 625 milyon dolar (173.600 WETH/Wrapped Ethereum ve 25.5 milyon USDC) kaybetti.

Bu da Ronin hack’ini geçen Ağustos ayında gerçekleşen 611 dolarlık Poly Network soygununun önüne geçmesini sağlayarak, tarihin en büyük merkezi olmayan finans (DeFi) hack’i haline getirdi.

Sky Mavis’ten yapılan bir basın açıklamasına göre, saldırı “sosyal olarak tasarlanmıştı” ve güvenlik ihlalinin nedeni küçük bir doğrulayıcı setiydi. Yeni fonla şirket, doğrulayıcı sayısını yalnızca üç ayda beşten yirmi bire çıkarabileceklerini iddia ediyor.

Binance CEO’su açıklama yaptı

Küresel ekosistemin gelişmeye ve olgunlaşmaya devam etmesi için, özellikle sektörün güçlü yanı olan güvenlik söz konusu olduğunda, birlikte çalışılmasının zorunlu olduğunu söyleyen Binance CEO’su “CZ” Changpeng Zhao sözlerine şunları ekledi:

“Binance Launchpad’de Axie Infinity projesinde birlikte çalıştığımızdan beri Sky Mavis ekibinin muazzam çalışmasına ve büyümesine şahit olduk. Sky Mavis’in sektörün geneline önemli bir değer ve büyüme atacağından eminiz. Son olayı çözmek için yorulmadan çalıştıkları için onları desteklemenin gerekli olduğuna inanıyoruz.” 

Finansmanın yanı sıra Sky Mavis ve Binance, Land NFT‘lerin özel olarak satılması ve Mavis Hub üzerinden Binance oturum açmayı etkinleştirmek de dahil olmak üzere projeler üzerinde yakın işbirliği içinde çalışacak.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *