«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Bitcoin, 45.000 dolar sonrası aşağı yöneldi: BTC fiyatı için son gelişmeler

Bitcoin, 45.000 dolar sonrası aşağı yöneldi: BTC fiyatı için son gelişmeler

Bitcoin, 45.000 dolar sonrası aşağı yöneldi BTC fiyatı için son gelişmeler

Bitcoin (BTC), dün erken saatlerde kısa bir süre 45.000 dolar seviyesini ziyaret ettikten sonra gelen satışlarla düşüşe geçti. Bitcoin fiyatı, şu an dünkü zirve seviyesinden yüzde 4 değer kaybıyla 43.500 dolar seviyesinde bulunuyor.

Son toparlanma hareketi ise BTC’nin Kasım ayında başlayan düşüş trendini ilk kez kırmasıyla dikkat çeken bir hareket olarak yorumlandı. Bazı uzman isimler, Bitcoin’in geçen haftaki kazanımlarını koruyabileceği ve bir süre yatay seyredebileceği konusunda görüş bildiriyor. Zira Bitcoin, son iki haftalık periyotta dip seviyelerden yüzde 30’a yakın değer kazanımı gördü. Bu kazanımın ardından kâr almak isteyen yatırımcıların satışlarıyla oluşabilecek bir miktar düzeltme olağan olarak görülüyor.

2022 riskleri gündemdeki yerini koruyor

Bunun yanında önümüzdeki dönemlerde daha fazla volatiliteye neden olabilecek gelişmelere de dikkat çekiliyor. Gündemde geçerliliğini koruyan en önemli konulardan biri ABD Merkez Bankası FED’in 2022 yılında gerçekleştirmeyi planladığı faiz artırımları. Faiz artırımı ile piyasalarda likiditenin azalmaya başlama eğiliminin kripto paralar için olumsuz olacağı şeklinde görüşler mevcut.

Bitcoin ve altcoinler için belirsizliğini koruyan diğer bir gündem ise ülkelerin bu yıl kripto para düzenlemelerini ne şekilde yapacağı konusu. Sert düzenlemelerin kripto para talebini olumsuz etkileyeceği düşünülürken ılımlı düzenlemeler, sektörde oluşabilecek güven ortamından dolayı fon akışına sebep olabilir. 

Balina cüzdanları Bitcoin biriktirmeye devam ediyor

Blockchain verileri, yüksek miktarlı kripto transferi yapan yatırımcıların Ocak ayı düşüşü boyunca Bitcoin biriktirdiklerini gösteriyor. Analiz firması Santiment, bu birikimin 2019 yılından bu yana en hızlı şekilde gerçekleşen yüksek miktarlı alımlar olarak tanımladı.

Santiment verilerine göre cüzdanında 1.000 BTC’den fazla tutan yatırımcılar son 7 haftada toplamda 220.000 BTC’ye yakın bir miktar satın aldı. 

Bu gösterge Bitcoin fiyatı için olumlu sinyaller üretiyor

Santiment raporuna bir de USDT cüzdanlarındaki son durumu ekledi. USDT işlemlerinde önemli bir düşüş kaydeden şirket, bu veriyi dayanak göstererek yeni bir Bitcoin fiyatı yükselişinin beklenenden daha erken gelebileceği yorumunu yaptı. 

Yorum, geçmiş verilere bakarak yapılıyor ve ölçüme göre Bitcoin, USDT cüzdanlarındaki azalan aktiviteyle ilişkili. Öyle ki Bitcoin fiyatının en son tarihi zirvesine doğru ilerlediği dönemde yine USDT aktivitesinde hızlı bir düşüş söz konusuydu.

Bitcoin fiyatı ile USDT cüzdan aktivitesi arasındaki korelasyona göre USDT işlemlerinde artışın satış baskının artmasına bağlanıyor.

Kripto para piyasalarında eğilimi takip etmek için kullanılan diğer bir önemli gösterge ise borsalara giren ve çıkan fonlardır. Piyasada düşüş algısının yoğunlaştığı dönemlerde borsalara gönderilen kripto paralar satış niyetiyle yükseliş eğilimine girer. Satış sonrası ise biriken USDT miktarından dolayı, sabit kripto varlık cüzdan aktivitesinde bir artış olur.

Bitcoin (BTC), son 24 saatlik fiyat hareketine göre binde 63 oranında değer kaybıyla 43.500 dolar seviyelerinde el değiştirirken son bir haftada yüzde 12 oranında değer kazancına sahip.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *