«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Çin, Bitcoin madenciliğini “ortadan kaldırılması gereken endüstri” ilan etti

Çin, Bitcoin madenciliğini “ortadan kaldırılması gereken endüstri” ilan etti

cin-bitcoin-480x320-1

Ticaretinden madenciliğine kadar kripto paralarla ilgili olan neredeyse her şeyi yasaklayan Çin, bu alana olan düşmanlığını göstermeye devam ediyor. Çin hükumeti 10 Ocak’ta verilen resmi bir karar ile, kripto para madenciliğini ortadan kaldırılması gereken endüstriler listesine aldı.

Daha önce de Hainan eyalet yönetimi bu tür yasaklanmış endüstrilerde faaliyet gösterenlere, kilowatt başına 0.12 dolarlık ceza keseceğini açıklamıştı.

Her şey Mayıs’ta başladı

Bilindiği üzere Çin, senelerdir kripto paralara ve madenciliğine sıcak bakmıyordu. Ancak uzun süre hash rate’in %60’tan fazlasına sahip olan ülkede, 2021 yılına kadar kripto paralara ve yatırımcılarına ciddi bir müdahalede bulunulmamıştı.

2020’nin sonundan itibaren kripto paralara duyulan müthiş ilgi ve tüm dünyadan sektöre yatırımın adeta akması ise ülkelerin hemen harekete geçmesine neden oldu. Çin gibi otoriter ülkeler bu konuda daha hızlı davrandılar ve Mayıs ayında başkan yardımcısı Li, kripto paraların ve madenciliğinin yasaklanması gerektiğini söyledi.

Alınan önlemler, cezalar derken birçok madenci Kazakistan, Rusya ve ABD gibi ülkelere kaçtı. Fiyatlar ise yerle bir oldu. Eylül ayının sonunda ise ülkede madencilik tamamen yasaklı bir endüstri yapıldı.

Dijital yuan hamlesi…

Çin zaten birkaç senedir dijital yuan testlerini icra ediyordu. Takibi zor olan kripto paraların yerine, kontrolün tamamının devlette olduğu bir dijital yuan, otoritenin tercihi oldu ve denemelerin çoğu da kısa sürede tamamlandı.

Çin dijital yuan’ı, Pekin’de bu sene yapılacak olan Kış Olimpiyatları’na yetiştirmek istiyor. Halkın ise e-CNY’ye ilgisinin beklenenden az olduğu belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *