«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Çin, dijital yuanın kullanımı için Kış Olimpiyatları’nı fırsat olarak görüyor

Çin, dijital yuanın kullanımı için Kış Olimpiyatları’nı fırsat olarak görüyor

Çin, dijital yuanın kullanımı için Kış Olimpiyatları'nı fırsat olarak görüyor

Çin, Pekin’de düzenlenecek Kış Olimpiyatları sırasında dijital yuanı kullanıma sunmayı planlıyor. Ülke böylece dijital yuanın piyasaya sürülmesiyle yabancı sporcuların ve seyircilerin dijital para birimini ilk kez kullanmalarını sağlayacak.

Bank of China Ltd tarafından yapılan açıklamaya göre, Olimpiyatlar’a gelen ziyaretçiler bir uygulama aracılığıyla veya dijital yuan depolayan fiziksel bir kart ile kullanım kolaylığı elde edebilecek. Bu uygulama ile Çin, olimpiyatlarda kullanılmak üzere kullanıma sunulacak olan self servis makinelerde izleyicilere hizmet sunmuş olacak. Bunun yanında belirli sporcular, e-cüzdan işlevi görecek ve yalnızca hizmetler veya mallar için ödeme yapmak için kullanılacak bir bileklik aracılığı ile dijital yuan tecrübesi yaşayacak.

Konu ile ilgili olarak Çin Merkez Bankası, Pekin’deki Olimpiyat Köyü’ndeki şubelerinden birinde büyük ekranda bir tanıtım videosunu oynatarak, dijital yuanın kullanımının kolaylığını herkese göstermek istiyor. Yapılan açıklamada ayrıca, Olimpiyat Köyü’ndeki marketler, kafeler ve oyun alanlarının yakınındaki tren istasyonlarında dijital yuan ile ödeme kabul edileceği belirtildi.

Pekin’deki Olimpiyat Köyü operasyon ekibinin yöneticisi Qu Songming, her ne kadar dijital yuanın kullanımı teşvik edilecek olsa da, başka ödeme yöntemlerinin de kullanılabileceğini dile getirdi.

Koronavirüs, katılımı etkileyebilir

Çinli yetkililer, küresel izleyici kitlesini karşılamak ve dijital yuanın kullanımını sergilemek için Kış Olimpiyatları’nı kullanmayı umut etse de kısa süre içinde başlayacak etkinliğe talep az gibi görünüyor. Çünkü tüm dünyada etkisini sürdüren COVID-19 tehdidi nedeniyle Çin, birçok yabancı seyircinin katılımını kısıtlamak zorunda kaldı.

Bu durumun hem sağlık hem de güvenlik endişelerini beraberinde getireceği düşünülüyor. Dijital yuanın kullanımı ve tanıtımının da olası yasaklar nedeniyle olumsuz etkileneceği söyleniyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yılın sonlarında ABD, Çin’in insan hakları sicili nedeniyle oyunlara diplomatik bir heyet göndermeyeceğini açıklamıştı. Bunun üzerine ise üç Cumhuriyetçi Senatör, casusluk ve veri güvenliği konusundaki endişeleri öne sürerek ABD Olimpiyat Komitesi’nden Amerikalı sporcuların dijital yuan kullanmasını yasaklamasını istemişti.

Bu gibi gelişmeler göz önüne alındığında, yabancı sporcuların dijital yuanın kullanımına sıcak bakıp bakmayacağı şimdiden merak konusu olmuş durumda.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *