Elon Musk Bitcoin Satış İddialarını Yanıtladı, Yatırım Tavsiyesi Verdi!

Tesla CEO’su Elon Musk bugün paylaştığı bir tweet’te, artan Rusya-Ukrayna krizinin bir sonucu olarak artan enflasyon oranı konusundaki endişelerini dile getirdi. Kripto konusunda da konuşan girişimci, yükselen enflasyona rağmen ne olursa olsun Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) veya Dogecoin (DOGE) varlıklarını satmayacağını açıkladı.

Musk, kripto para portföyünün içeriğini Temmuz ayında katıldığı çevrim içi bir konferans olan “The B Word”de açıklamıştı. Etkinlik sırasında Musk, Bitcoin fiyatını yükseltip satmakla ilgilenmediğini iddia etmiş en büyük kripto para biriminin başarılı olmasını istediğini belirtmişti.

Ekim ayında ise girişimci, üç kripto para birimini “meraktan” satın aldığını açıklığa kavuştururken, takipçilerini tüm varlıklarını kripto para birimlerine yatırmamaları konusunda uyarı yayınladı. Yine o zaman, Dogecoin rakibi Shiba Inu’ya yatırım yaptığını reddeden Musk, köpek kripto para biriminin geçici bir fiyat düşüşü yaşamasına neden olmuştu.

Satış yapmayacağını açıklamasının ardından Bitcoin, Ether ve Doge yükselişe geçti

Musk, kripto ve blockchain pazarındaki gelecekteki potansiyeli göz önünde bulundurarak kripto konusundaki yükseliş duruşunu yinelemiş oldu. Piyasadaki düşüş trendine rağmen Musk’ın tweet’inden hemen sonra Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Dogecoin (DOGE) dahil olmak üzere kripto para birimleri, hafif bir sıçrama kaydederek hızlı bir yükseliş yaşadı, bunun ardından ise trende yenik düştü.

Özellikle meme kripto para birimi Dogecoin’in fiyatı, Tesla CEO’su Elon Musk’ın kripto para birimi varlıklarını satmayacağını onaylamasının ardından yüzde 9’dan fazla arttı.

Musk tavsiye arayanlara seslendi

Elindeki Bitcoin, Ethereum ve Doge olduğunu ve bunları satma konusunda bir planı olmadığını açıklayan girişimci, yatırım konusunda da tavsiyede bulundu ve enflasyon yüksek olduğunda genel olarak, iyi ürünler yapan iyi şirketlerde hisse senedi veya ev gibi fiziksel şeylere sahip olmanın, dolara sahip olmaktan daha iyi olduğunu belirtti.

“Genel bir ilke olarak, bu thread’den tavsiye arayanlar için, iyi ürünler yaptığını düşündüğünüz şirketlerde hisse senedi veya bir ev gibi fiziksel şeylere sahip olmak, enflasyonun yüksek olduğu zamanlarda dolardan daha iyidir. İlgilenir misiniz bilmiyorum ama Bitcoin, Ethereum ve Doge’da yatırımlarım var ve satmayacağım.”

Saylor: “Zayıf para birimleri çökecek”

Tesla CEO’su Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda, takipçilerine önümüzdeki birkaç olası enflasyon oranının önümüzdeki birkaç yılda ne durumda olacağı hakkında bir soru yayınladı. MicroStrategy Inc.’in CEO’su ve önde gelen bir Bitcoin boğası olan Michael Saylor da soruyu yanıtlamak konusunda hiç vakit kaybetmedi ve konuyu Bitcoin’e getirmeyi başarı:

“ABD doları tüketici enflasyonu tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın devam edecek ve varlık enflasyonu tüketici enflasyonunun iki katı oranında olacak. Daha zayıf para birimleri çökecek ve sermayenin nakit, borç ve değer stoklarından Bitcoin gibi kıt mülklere kaçışı yoğunlaşacak.”

Kripto piyasası, Avrupa Birliği’nin çevresel kaygıları gerekçe göstererek tüm İş Kanıtı (PoW) kripto para birimlerini yasaklayan bir yasa tasarısını geçirmeye çalıştığı bildirildiğinden dolayı bir kez daha baskı altına girdi. Kripto topluluğu, tasarı tüm yoğun enerji kullanan dijital varlıkları yasaklayan bir madde içerdiğinden, tartışmalı Kripto Varlıklar Piyasası (MiCA) çerçevesinde bir oylamayı bekliyor.

Yazım sırasında, Bitcoin (BTC) 39.085 dolardan, Ethereum (ETH) 2.589 dolardan ve Dogecoin (DOGE) ise 0,11 dolardan işlem görüyor. Fiyatlar yatay hareket etmeye devam ettikçe de kripto para piyasası değeri 1,80 trilyon dolara yakın bir aralıkta kalmaya devam ediyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published.