«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. İngiltere Merkez Bankası, CBDC İçin MIT ile İş Birliği Yaptı

İngiltere Merkez Bankası, CBDC İçin MIT ile İş Birliği Yaptı

ingiltere-vize-islemleri

İngiltere Merkez Bankası, CBDC’nin artı ve eksilerini değerlendirmek için önde gelen üniversitelerden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ile birlikte çalışacak. 

İngiltere Merkez Bankası, CBDC çalışmalarını yürütmek için dünyanın önde gelen üniversitelerinden MIT ile iş birliği yaptı. Bu hafta başlarında yapılan duyuruya göre banka, geçtiğimiz Şubat ayında Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün Dijital Para Birimi Girişimi (DCI) ile poundu dijitalleştirmenin artılarını ve eksilerini belirlemek için on iki aylık bir araştırma projesi üzerinde anlaştı. Buna göre ekip, olası bir CBDC’nin teknik zorluklarını, fırsatlarını ve risklerini araştıracak. Bu hamlesi ile banka, bu konuda MIT ile çalışan Kanada Merkez Bankası’ndan sonra ikinci banka oldu.

Açıklamada ülkenin bir CBDC piyasaya sürme konusunda herhangi bir karar vermediği bir kez daha vurgulandı:

“Bu çalışma, keşif amaçlı teknoloji araştırmalarına odaklanmıştır ve operasyonel bir CBDC geliştirmeyi amaçlamamaktadır. Büyük bir ulusal altyapı projesi olacak olan CBDC’nin Birleşik Krallık’ta tanıtılıp tanıtılmayacağı konusunda herhangi bir karar verilmedi.”

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *