«
  1. Anasayfa
  2. Piyasa
  3. İngiltere’de reklamları yasaklanan şirket bu kez Crypto.com oldu

İngiltere’de reklamları yasaklanan şirket bu kez Crypto.com oldu

ingiltere-480x320-1

Özellikle kripto para borsa ve şirketlerine karşı sert tutumuyla ön plâna çıkan ülkelerden olan ve reklamlara bile ciddi kısıtlama uygulanan İngiltere’de Crypto.com borsasının iki reklamına da yasak geldi.

1 Eylül 2021 tarihli ilk reklam, İngiliz medyasından Daily Mail’in uygulamasında gözükürken, “Kredi kartıyla anında Bitcoin alın” diyordu.

İkinci reklam ise 30 Temmuz 2021 tarihliydi ve Love Balls oyun uygulamasında çıkmıştı. Burada da, “Yüzde 3,5’a kadar faiz” sözünün verildiği bir ibare yer alıyordu. Buraya tıklandığında kullanıcı önüne çıkan metinde ise rakam yüzde 8,5’a çıkıyordu.

ASA’den yapılan açıklamada ise oranların sürekli olarak artabileceği fikrinin empoze edilmek istendiği belirtildi:

“Müşteriler ‘Yılda %3,5’luk kazanç’ sözünün daha sonra ‘Yılda %8,5’luk kazanç’ olarak değiştiğini görünce, yatırılan herhangi bir miktarda paranın gösterilen rakama çıkabileceği intibasını alıyorlar”

Regülatöre göre reklamlarda ayrıca müşterilerin aldığı risklere de yer verilmiyor ve tüketicinin konu hakkındaki tecrübesizliğinden faydalanılıyor. Metinlerde kredi alarak kripto para yatırımı yapılmasının övülmesi de sorunlu bulundu ve borçlanmanın risklerine hiçbir şekilde değinilmediği aktarıldı.

Crypto.com’a konuyla ilgili ceza kesilmezken, gelecekte yer alacak reklamlarda ise eksik görülen uyarılan yapılması talep edildi.

Hatırlanacağı üzere Aralık ayında da kurumdan bir reklam yasaklama furyası gelmiş ve Coinbase, Kraken, eToro gibi dünya çapında bilinen borsalarla birlikte pizza zinciri Papa John’s’a da yasak gelmişti.

Yaz aylarında da Luno borsasının reklamları yine, risklerden yeterince bahsetmediği gerekçesiyle metro ve otobüs duraklarından kaldırılmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *