«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. İşte Bitcoin’de Merak Edilen Dip! Veriler Buraya İşaret Ediyor

İşte Bitcoin’de Merak Edilen Dip! Veriler Buraya İşaret Ediyor

ICRYPEX

Son zamanlarda küresel piyasalardaki düşüşün ardı arkası kesilmiyor. Bitcoin önderliğinde kripto paralar da bu düşüşlerden nasibini aldı. Lider kripto para 69.000 Dolar civarında gördüğü tüm zamanların en yüksek seviyesinden sonra bir düşüş trendine girdi. Uzun bir aranın ardından ilk defa 35.000$ seviyesinin altına geriledi. Elinde coin olanlar bu zulmün ne zaman biteceğini merak ederken, nakdini değerlendirmek isteyenler de dip seviyeleri arıyor. Peki, dip neresi?

Bitcoin’de Dip Neresi?

İlk olarak, majör destek ve direnç seviyelerine bir göz atmak gerek. En altta mavi seviye majör destek seviyemiz. 28.000-30.000 bandını temsil eden mavi seviye daha önce güçlü alıcıların savunduğu bir seviyeydi. Yine aynı şekilde güçlü alış emirleriyle çevrilmiş bir seviye durumunda. Bu seviyenin kırılması zor görünüyor.

Diğer bir majör seviye ise turuncudur. Bu seviye Bitcoin’de yaşanan son hacimli düşüşü gösteriyor. Turuncu seviye 39.000-40.000$ seviyesi kırıldıktan sonra güçlü bir düşüş geldi. Bu düşüşle beraber tekrardan 30.000-40.000 Dolar bandına girmiş bulunmaktayız.
Hem destekleri bir bir kıran güçlü satış dalgası hem de daha önce uzun zaman oyalandığımız bu bant aralığı sebebiyle, fiyatta hızlı bir toparlanma beklemiyorum. Dolayısıyla, acele poz almaya hiç gerek yok. Özellikle bu tür zamanlarda altcoinlerde ciddi pozlar almamak çok önemli (ki buna değineceğim).

Diğer taraftan, bize önemli bir dip sinyali ve yükseliş trendinin ipucunu verecek olan ortalamalara değinmeden yapamayız.

Ortalamalar Dip İçin Ne Diyor?

Normalde Bitcoin mavi alış bölgesine girmiş durumda. Ancak, henüz alım yapmıyorum. Sebebi, ortalamaların henüz dip yapmamış olması ve mevcut düşüş trendinin bittiğine ikna olmamam. Özellikle yeşil ortalamanın gidecek yolu var görünüyor.

Yukarıdaki grafikte sizlere muhtemel bir dip çalışmasının nasıl olabileceğini anlatmak istiyorum. 50 günlü ortalama olan yeşil ve 200 günlük ortalama olan kırmızı seviyeleri devam ettirdim. Temsili bir dip senaryosu oluşturdum. Daha önceki Bitcoin düşüşünde yeşil ortalama gene benzer bir dip yapmıştı. Ortalamanın dibi bulduğu, arından yataya girdiği ve arından da yönünü yukarıya çevirdiği seviye alım için en uygun seviyeydi.

Şimdi de benzer bir yapı oluşuyor. Bu sebeple alım için yeşil ortalamanın dip yapmasını beklemek önemli. İşte buradaki asıl önemli olan kısma, yani işin püf noktasına gelelim.

Yukarıdaki grafikte bulunan turuncu seviye de fiyatın ileriye projeksiyon yapılmış halidir. Turuncunun yeşilin üzerine attığı seviye alım için en uygun seviyedir. Dolayısıyla, alım için fiyatın 50 günlük ortalamanın üzerine atmasını beklemek önemli. Bu bize trendin yukarıya dönmeye başladığını gösterecektir. Bu sebeple, pozisyon almak ve portföy oluşturmak için kritik bir seviyedir. Daha önceki analizlerimde bu ortalamalara sıkça değindim.

Ancak, fiyatın sakinleşmesini ve yukarıya dönmeden önce biraz akümüle olmasını beklemek normaldir. Bu sebeple şimdilik yukarı dönüş için bu sinyali beklemek önemli.

Altcoinlerde Durum Ne?

Altcoinlerin tarafında ise negatif hava devam ediyor. Aşağıda gördüğünüz Bitcoin dominasyonu grafiğinde 40 seviyesi (mor) hala destek olmaya devam ediyor. Bu seviyeyi üçüncü defadır deniyoruz ve hala geçit vermiyor. Altcoinlerin yükseliş hareketine devam edebilmesi için dominasyonun düşebilmesi önemli. Şuan içinse bu mümkün görünmüyor. Mor destek seviyesi geçit vermiyor.

Bitcoin dominasyonunun sert düştüğü dönemler altcoinler için yükseliş dönemini oluşturuyor. Bu dönemlerde altcoinlerde sert yükselişler gözlemliyoruz. Ardından dominasyon yataya giriyor. Bu dönem duraklama dönemidir. Ve sonunda dominasyon tekrardan yükselmeye başlıyor. Bu dönemi de gerileme dönemi olarak adlandırabiliriz.

Orta-uzun vadede altcoinler için negatif bir görünüm mevcut. Şuanda dominasyon altcoinler için duraklama dönemini işaret ediyor. Ve bir daha ki adım gerileme dönemi olabilir. Tabi bu orta-uzun vadeli yatırımcılar için bir senaryo. Kısa vadeli yatırımcılar demin yukarıda bahsettiğim Bitcoin ve ortalamalar ile ilgili kısmı yakından takip etmeliler. Bitcoin’de yukarı dönüş sinyalini gördüğümde yeni bir portföy oluşturacağım. Bu sebeple, analizlerimi yakından takip etmeyi unutmayınız.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

cem boz Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *