«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Jack Dorsey, Bitcoin Geliştiricileri için Yasal Savunma Fonunu Duyurdu

Jack Dorsey, Bitcoin Geliştiricileri için Yasal Savunma Fonunu Duyurdu

Bitcoin (BTC) Bir Günde 4.000 Dolar Değer Kaybetti

Bitcoin’in bakım, görüm ve değişikliklerini yöneten geliştirici grubu zaman zaman farklı kişilerin ya da kuruluşların yasal tehditleriyle karşı karşıya kalabiliyor. Tamamen gönüllü olarak  Bitcoin ’e destek veren bu geliştiricilerin yasal savunma masraflarını karşılamak için, Twitter eski CEO’su Jack Dorsey tarafından bir fon kuruldu.

Block’un kurucusu ve CEO’su Jack Dorsey, “şu anda çok fazla dava konusu” olan  Bitcoin  geliştiricileri için yasal bir savunma sağlamakla görevli, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan “Bitcoin Yasal Savunma Fonu” planlarını duyurdu.

Plan, 12 Ocak’ta Bitcoin geliştiricilerinin posta grubuna gönderilen bir e-posta ile duyuruldu.

Dorsey, “Bitcoin Yasal Savunma Fonu, yazılım geliştiricilerini aktif olarak Bitcoin ve Lightning Network, Bitcoin gizlilik protokolleri ve benzerleri gibi ilgili projeleri geliştirmekten alıkoyan yasal baş ağrılarını en aza indirmeyi amaçlayan kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur” diye belirtti.

Mailde, fonun faaliyetleri için ek para toplamayı amaçlamadığı vurgulandı.

Dorsey, Kasım 2021’in sonunda Twitter CEO’luğundan istifa etmişti. Şu anda, Bitcoin ticareti için merkezi olmayan bir borsa (DEX) dahil olmak üzere kripto ile ilgili fikirleri deneyen finansal ödeme firması Block’un (eski adıyla Square) başkanlığını yapıyor.

Dorsey dışında, Chaincode Labs kurucu ortağı Alex Morcos ve akademisyen Martin White da kurulun yönetim ekibinde bulunuyor.

Craig S. Wright

Dorsey, Bitcoin geliştiricileri için böyle bir yasal savunma fonunun varlığının gelecekte açılması muhtemel davaları da caydırıcı etkiye sahip olacağına inanıyor.

Fonun temel amacı geliştiricilere Bitcoin ekosistemindeki faaliyetleriyle ilgili davalara karşı savunmalarında yardımcı olmak olacak. Bu, geliştiricilerin isterlerse yararlanabilecekleri “ücretsiz ve gönüllü bir seçenek” olacak.

Fon ayrıca bir gönüllüler ekibini ve yarı zamanlı avukatları da içerecek.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Sercan Bilik Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *