«
  1. Anasayfa
  2. Bitcoin
  3. Jack Dorsey’den Bitcoin geliştiricilerine yeni fon desteği

Jack Dorsey’den Bitcoin geliştiricilerine yeni fon desteği

jack-dorsey-480x320-1

Twitter ve adını kısa süre önce Block olarak değiştiren Square şirketinin kurucusu olan ancak bir süre önce Twitter’daki CEO’luk görevini bırakan Jack Dorsey, yeni bir Bitcoin projesiyle kendisinden yine söz ettiriyor.

En büyük kripto paraya olan desteğini her fırsatta dile getiren ve merkeziyetsiz bir Bitcoin cüzdanı ile yine merkeziyetsiz bir Bitcoin borsası kurma çalışmaları yapan Dorsey, şimdi de geliştiricilere destek olacak bir fon oluşturuyor.

Aslında Dorsey daha önce de Bitcoin geliştiricilerine destek olacak bazı fonlar oluşturmuştu. Dorsey, ABD’li ünlü rapçi Jay-Z ile geçen sene Şubat ayında Afrika ve Hindistan’daki Bitcoin geliştiricileri için 500 BTC’lik yardım fonu yaratmıştı.

İlk dava Craig Wright’tan…

Dorsey şimdi de, Bitcoin geliştiricilerine dava açılması durumunda onların masraflarını karşılayacak bir fon oluşturuyor. Fonun ilk yardım edeceği grup ise, Craig Wright’ın sahibi olduğu Tulip Trading Limited şirketi tarafından “güvenlik görevinin ihlali” iddiasıyla dava edilen Bitcoin geliştiricileri olacak. Fon, geliştiricilere dışarıdan destek sağlayan danışmanlar için finansman sağlayacak.

Bitcoin Yasal Savunma Fonu…

12 Ocak’ta geliştiricilere gönderilen bir e-postada Dorsey, açık kaynak topluluğunu özellikle yasal baskıya duyarlı insanlar olarak nitelendirdi ve şu ifadeleri kullandı:

“Yapılan baskılara yanıt olarak geliştiricileri savunmaya yardımcı olmak için koordineli ve resmi proje oluşturuyoruz. Şu anda fon, operasyonları için ek para toplamaya ihtiyaç duymuyor ancak daha fazla yasal işlem söz konusu olduğunda veya daha fazla kişi için ödeme yapmak gerektiğinde yönetim kurulunun talimatıyla bu insiyatif kullanılacak”

Adı Bitcoin Yasal Savunma Fonu olacak kuruluş, kâr amacı gütmeyecek ve işleri bozulma tehlikesiyle karşı karşıya kalan geliştiricilerin yasal savunmalarında onlara maddi destek verecek. Fon, danışmanların atanmasına, savunma stratejileri geliştirilmesine ve yasal giderlerin hazırlanmasına yardımcı olacak. Hizmet, Bitcoin tabanlı projelerin geliştiricileri için ücretsiz olacak. Dorsey, e-postasında bu projelere örnek olarak da Lightning Network’ü gösterdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *