«
  1. Anasayfa
  2. Ethereum
  3. Pantera yöneticisi Krug: Ethereum’un yerini alamazlar

Pantera yöneticisi Krug: Ethereum’un yerini alamazlar

ethereum-eth-8-480x320-1

Son dönemde Ethereum’a rakip olarak ortaya çıkan birçok kripto para ağında yaşanan ciddi büyüme, “Bu tür ağlar Ethereum’un yerini alabilir mi?” sorusunun daha çok sorulmasına neden olurken, en erken dijital varlık şirketlerinden biri olan ve yönetimi altında 5.8 milyar dolarlık varlık bulunan Pantera Capital’ın yöneticisi Joey Krug ise böyle bir ihtimalin olmasını düşünmediğini belirtti.

ABD medyasından Bloomberg’e bir röportaj veren Krug, bu ağların Ethereum’un üstünlüğünü tehdit etmesinin yüksek bir olasılık olmadığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Eğer saati 10-20 yıl ileri alırsanız, dünyadaki finansal işlemlerin büyük bir bölümünün, belki de yüzde 50’lik kısmının bir türlü Ethereum’a dokunacak şekilde yapılıyor olacağını göreceksiniz”

Krug ayrıca, Bitcoin’in ardından ikinci en büyük kripto para olan Ether’in de, Pantera Capital’ın fonlar genelindeki ilk üç pozisyonu arasında yer aldığını söyledi.

Bilindiği üzere son dönemde Ethereum ağının yoğun kullanımı işlem ücretlerinde ciddi bir artışa yol açarken, işlem süreleri de önemli şekilde azaldı. Bazı 2. katman eklentileri çözüm olarak ortaya çıkmış olsa da, kullanımları karmaşık olabiliyor hatta Ethereum ağına göre bazı dezavantajları da bulunabiliyor.

“Ethereum- bitirici” olarak lanse edilen ve 2021 yılında önemli büyüme kaydeden Solana (%7000) ve Polkadot (%150) gibi ağlarla beraber merkeziyetsiz finans uygulamaları olan dApp’lar da ilgi çekiyor.

“Bitcoin’i geçer mi?” sorusu yine geldi

Ancak Ethereum’daki yükseliş de ciddi şekilde kullanımın artmasını sağladı. 2020’deki %400’lük yükselişin üzerine gelen 2021’deki %500’lük artış, “Ethereum, Bitcoin’i geçebilir mi?” sorusunun birçokları tarafından sıkça sorulmasına neden oldu. Aynı soru 2017 boğa sezonunda da sıkça sorulmuş ancak ayı sezonunun gelmesi ve yaşanan düşüşler, Ethereum’un Bitcoin’e oranla çok daha geriye gitmesine neden olmuştu.

“Hisse kanıtına geçmesiyle fark daha da açılır”

Eski bir merkeziyetsiz finans geliştiricisi olan Krug ise blok zincirin başarılı şekilde hisse kanıtı sistemine geçmesiyle, Ehereum’un rakiplerinin bir süre sonra daha da geride kalacağını düşündüğünü belirtti:

“Merkeziyetsizlik tarafında diğer zincirlerin verdiği birçok ödün var. Bu ödünleri Ethereum vermiyor ve bu çok önemli. Dolayısıyla bu tür zincilerin yeni küresel ve finansal ödeme katmanı olup olmayacağı konusunda bazı endişeler olacaktır”

ABD’de Bitcoin merkezli ilk yatırım fonunu başlatan Pantera Capital’ın CEO’su Dan Morehead de, zaman zaman Bitcoin’e verdiği destekle ön plâna çıkıyor. Morehead, 2018 ve 2021 arasında yaşanan uzun dönemli ayı sezonunda sürekli olarak alım tavsiyesinde bulunmuş ve fiyatların o dönemlerde çok düşük olduğunu belirtmişti.

Morehead, benzer sözleri Çin yasaklarının ardından fiyatın 30 bin dolar seviyelerine düştüğü Haziran ayında da dile getirmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *