«
  1. Anasayfa
  2. Blockchain
  3. Rus Parlamentosu’ndan Yeni Tasarı: Yasadışı Kripto Üretimi ve Ticaretine Ceza

Rus Parlamentosu’ndan Yeni Tasarı: Yasadışı Kripto Üretimi ve Ticaretine Ceza

182567.jpg

Rus Parlamentosu, kripto paraların yasadışı bir şekilde yapılan ihracını ve ticaretini yönetmek amacıyla yeni bir yasa tasarısı sundu.

Parlamentonun şu anda incelediği yasa tasarısında, yasadışı kripto para üretimine ve ticaret yapılmasına karışan kişilerin veya şirketlerin ceza alacağı belirtiliyor.

Anatoly Aksakov’un sunduğu yasa tasarı yürürlüğe girerse yasayı ihlal eden şahıslar 90 dolar, yetkililer ise 550 dolar para cezasına çarptırılacak. Tüzel kişiler ve işletmeler ise 13.000 ila 15.000 dolara kadar ceza alabilecek.

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Ksenia Yudaeva 1 Haziran tarihinde yaptığı açıklamada, merkez bankasının uluslararası işlemlerde kripto para birimlerinin kullanımına açık olduğunu söylemişti.

Merkez bankası yardımcısının açıklamasından yaklaşık 1 hafta sonra Rus Parlamentosunun alt meclisi Rusya Federasyonu Devlet Duması Başkanı Anatoliy Aksakov, her türlü ödeme yöntemi için kripto paraları yasaklayacak bir yasa tasarısı sunmuştu. Bu yasa tasarısı ilk aşamayı geçti ancak hala onay almadı.

Geçtiğimiz hafta ise Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi:

Kripto para birimlerinin Rusya’nın yerel finansal sistemine müdahale etmedikleri sürece uluslararası ödemeler için kullanılabilir.

Yapılan açıklamalarla Rusya’da kripto paraların geleceğinin ne olacağı henüz netlik kazanmadığı görünüyor.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *