«
  1. Anasayfa
  2. Finans
  3. Rusya-Ukrayna krizi doğal gazı etkiledi.. Fiyatlar %20 arttı

Rusya-Ukrayna krizi doğal gazı etkiledi.. Fiyatlar %20 arttı

rusya krizi

Bir süredir devam eden Rusya-Ukrayna arasındaki gerilim doğal gazı da etkiledi.. Gerilim enerji kriziyle ilgili endişeleri arttırdı. İki ülke arasındaki gerilim ile doğal gaz fiyatlarında %20 artış gözlemlendi.

Avrupa’da derinlik olarak en fazla doğal gaz ticaret noktası, Hollanda merkezli olan TTF’de işlem gören Şubat vadeli kontratlarda, fiyat olarak %20 oranında artış gösterdi.

Şubat vadeli olan doğal gaz kontratlarının, megavatsaat başına gün içinde 94,50 avro seviyesine çıktıktan sonra Türkiye saati ile 16.25 civarında 94,27 avro seviyesinde yol çizdi. Bu nedenle de kontratların 21 Ocak Cuma gününe oranla yaklaşık %20 değerinde yükselme gösterdi. Rusya-Ukrayna arasındaki gerilimin devam etmesi ya da daha da büyümesi durumunda bu değerin artacağı düşünülüyor.

Avrupa’da Doğal Gaz Üretimi Azaldı..

Son zamanlarda ılımlı kış havanın etkisiyle birlikte Avrupa’da  doğal gaz tüketiminin azaldığını açıklayan analistler, LNG ithalatının da yüksek kaldığını ifade etti.

Bunun yanı sıra analistler, Doğu Avrupa bölgesinde yükselen yeni bir savaş endişesiyle gaz fiyatlarında artış olacağına işaret etti.

Avrupa Birliği ülkeleri, doğal gaz ihtiyacının %90 oranını ithal etmekte. Bu ihtiyacın %50’sini Rusya karşılarken geriye kalan %40’lık kısım ise Norveç ve Cezayir’den geliyor.

Pandemi döneminin ardından küresel ekonominin toparlanması ve gaz depolama tesislerinde doluluk seviyesinin gerilemesi, Avrupa için önemli bir sorun olmaya devam ediyor.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *