«
  1. Anasayfa
  2. Finans
  3. Swift Nedir?

Swift Nedir?

Swift Nedir


Bankacılık işlemleri arasında yer alan swift kodları, birçok kişi tarafından internet arama motorlarında sıklıkla araştırılır. Dünya genelinde işlem yapan banaklar arasında elektronik fon transferi sağlayan sistemin ismi swift olarak adlandırılır. Swift sistemi tarafından aktif hale getirilen kişiye özel kodlar, bankaların tanımlama kodları olarak tüm bankalar arasında söz konusu olan bankanın tanımlanmasında en kolay işlemlerdir.

1973 yılında aktif hale getirilen swift işlemleri, 1977 yılında bankalar arasında aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Swift sistemleri tarafından belirlenen kodlar ortalama 8 veya 11 haneli olarak kullanıcıların karşısına çıkar. Ayrıca tüm dünya genelinde uygulanan swift kodları standarttır. Bu neden ile uluslararası para transferlerinde tercih edilebilecek en ideal sistemdir. 100

Swift İşlemi Nasıl Yapılır?

Bankalar arasında yapılan para transfer işlemlerinde birçok kolaylığı sağlayan swift kodları, kişinin hesap transfer işlemlerinde detaylı bilgi aktarımının yapılmasına gerek yoktur. Swift işlemleri swift yapılan hesabın, işlem ücretinin tahsil edileceği hesabı, transferin gerçekleştirilmesi istenilen bankanın bulunmuş olduğu ülke ve bu bankanın ilk harfi, transfer gerçekleştirileceği bankanın bulunduğu şehrin ilk üç harfinin girilmesi işlem gerçekleştirilmesi için yeterli olacaktır.

Ayrıca sisteme girildiği andan itibaren swift işlemi için uygun olan banka listesine ulaşmakta mümkündür. Swift işlemleri için sistem girişleri 17:00 saat diliminden önce yapıldığında transfer iki iş günü, 17:00 saat diliminden sonra yapıldığında ise 3 iş günü içerisinde gerçekleşir.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Sercan Bilik Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *